No3 @ Instagram

© 2020 No:3 Design. Tüm hakları saklıdır.

Proje Hakkında

İstanbul’un en kozmopolit semtlerinden birinde, Sirkeci’deyiz. Mimari proje ve uygulamasıyla beraber kurumsal kimliğini de tasarladığımız Peak’i tasarlarken, küçük bir dükkanın içinde farklı farklı köşeler yaratmaya çalıştık. İçinde bulunduğumuz semtten aldığımız ilhamla, kafanızı her çevirdiğinizde bambaşka bir dünya göreceğiniz şekilde dinamik, sürprizli, herkese hitap eden, eğlenceli bir mekan tasarladık.

 

Peak’in tarafımızca tasarlanan ve üretilen masa & sandalyelerinde İskandinav yalınlığı ve sakinliğine yöneldik. Bu renkli, neşeli, hareketli dükkanın içinde sandalyelerin sadeliğiyle bir denge yakaladık. Üçgen ve dikdörtgen gibi köşeli formlarda tasarladığımız masalarda açık renk ahşap tercih ettik. Zeminlerde ahşapla beraber küçük mermer mozaiklere yer verdik. İşçiliği ve uygulaması epey özen ve titizlik gerektiren, asimetrik geçişlerle uyguladığımız bu zemin, Peak’e hem zarif, hem hareketli bir his katmamızı sağladı.

 

Peak’in aydınlatmalarını seçerken, renkli ve cafelerde görmeye alışık olduğumuz aydınlatmatların yanısıra, her masaya yerleştirdiğimiz özel tasarım lambalara da yer verdik. İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Sirkeci’nin meydanlarında görmeye alışık olduğumuz, eski sokak lambalarının minyatür versiyonlarını andıran aydınlatmaları her masaya yerleştirerek semte selam durduk. Duvarları dekore ederken pek çok projemizde olduğu gibi graffitilere yer verdik, ancak kendimizi bununla sınırlamadık. Örneğin bir duvarda metalden yaptığımız bir sarmaşığa yer vererek dükkanın için doğayı ve sokağı taşıdık.

Peak’in dış cephesinde turkuaz renkli eskitme bir cephe oluşturduk.

 

Dış cepheyi içeri çekerek dışarıda bir oturma alanı yarattık. Sirkeci’nin çok renkli evrenine uygun biçimde aykırı bir renkte tasarladığımız cephenin nostaljik görüntüsünü yine semtten ilham alarak tasarladık. Kurumsal kimliği de tarafımızca hazırlanan Peak’in logosuna mekanın içinde ve dışında farklı uygulamalarla yer verdik. Markanın isminin (zirve) görselleştirilmesi fikrinden yola çıkarak hazırladığımız logoda yalın bir tipografi tercih ettik.

 

Peak’in karton bardakları ve diğer malzemelerinde de logonun uygulamasını gerçekleştirdik. Hep söylüyoruz, bir markayı logosundan mimari projesine dek tüm unsurlarıyla ele almayı, kendi dükkanımızı açıyormuşçasına heyecanla sahiplenmeyi çok seviyoruz!

Ne Zaman?

2018

Ne?

Mimari proje ve uygulama & kurumsal kimlik

Nerede?

Sirkeci, İstanbul

Category
Projeler