No3 @ Instagram

© 2020 No:3 Design. Tüm hakları saklıdır.

Proje Hakkında

Ataşehir’de bulunan ve özgün konseptiyle farklılaşan, kendi üretimi füme etleriyle öne çıkan Fümeci Smokehouse, mimari tasarım ve uygulamasını üstlendiğimiz bir “modern kasap” projesi.

 

Mekana girdiğinizde sizi karşılayan ham kestane ağacından masa, normalde bir kasapta görmeye alışık olmadığınız bir detay, ama şaşırtmayı seviyoruz. Girer girmez kendini gösteren bu masa, hem ürünleri pişirtip tatmak isteyenler için bir servis alanı sunuyor, hem de aykırı duruşuyla “bildiğiniz kasaplardan farklı bir yerdesiniz” mesajını verip mekanı vurguluyor. Dolayısıyla hem fonksiyonel, hem estetik.

 

İki farklı satış alanı bulunan Fümeci Smokehouse’u tasarlarken, bu bölümleri zemine yerleştirdiğimiz etiketlerle anlatmayı seçtik. Klasik tabelalardan yerleştirmek yerine, yerde konumlandırdığımız “odun” ve “satır” etiketleriyle şarküteri ve kasap bölümlerini ayrıştırdık.

 

Aynı zamanda cafe & restoranlar için toptan et satışı da yapılan Fümeci Smokehouse’un, şeflerin girip bizzat etlerini seçebildikleri soğuk oda bölümünü tasarlarken de alışılmışın dışına çıkmaya çalıştık. Gıda aydınlatmaları ile, stilize edilmiş bir gece kulübü gibi ışıklandırdığımız bu alanda, et seçme deneyimini farklılaştırmayı hedefledik.

 

Zeminlerinde brüt beton üstü epoksi, duvarlarında modern karolar kullandığımız bu endüstriyel görünümlü mekanda, projelerimizde yapmayı sevdiğimiz bir şeyi yine yaptık ve bir kontrast oluşturmak üzere vitrine antika bir konsol yerleştirdik. Çünkü mekan her ne kadar modern de olsa, kasaplık kadim bir meslek ve geçmişle bağını vurgulayan estetik bir mobilyanın bu mesleğin geçmişini ziyaretçilere anımsatmak açısından önemli olduğuna inandık.

 

Fümeci Smokehouse ile uzun solukluğu iş ortaklığımız sayesinde, markanın logosunu da yeniden tasarladık ve fotoğraf çekiminden katalog tasarımına kendilerine destek verdik. Grafik tasarım ekibimizin de, en az mimari ekibimiz kadar özenli ve detaylı işler ortaya koymasından ve markaların tasarım dünyasını bütünlüklü biçimde şekillendirebiliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Ne Zaman?

2016

Ne?

Mimari proje ve uygulama

Nerede?

Ataşehir, İstanbul

Category
Projeler