No3 @ Instagram

© 2020 No:3 Design. Tüm hakları saklıdır.

Proje Hakkında

İstanbul’un son yıllarda en çok sevilen mekanlarından biri olan ve Arnavutköy’ün popülerleşme sürecinin öncülerinden olan Any, mimari proje ve uygulamasından logosuna dek No:3 imzasını taşıyan, altına imzamızı atmış olmaktan gurur duyduğumuz işlerden biri.

 

Any, Arnavutköy’ün klasik köşklerinden birinde konumlanmış, köşkün tüm güzelliğini ortaya çıkarmak fikriyle tasarlanmış, kahvaltıdan akşam servisine geniş bir skalada hizmet veren bütünlüklü bir mekan. Any’i tasarlarken, hikâyesi ve ruhu olan bir mekanda olduğumuzu hiç unutmadan, eski unsurları koruyup, üzerine eklemeler yaparak ilerledik. Örneğin tavan süslemeleri ve pencerelerdeki renkli camlar, yalnızca bakımını yaparak koruduklarımız arasında yer alıyor.

 

Any’e gelen misafirlerin evlerinde hissetmelerini, sanki o köşkte yaşıyorlarmışçasına huzurla yemeklerini yiyip sohbet etmelerini istedik. Bunun için normalde mekanlarda görmeye alışık olmadığınız bir tercih yapıp, pencerelerde perdeler kullandık. Perdeler aynı zamanda, akşam servisinden sonra gece kulübüne dönüşen mekanın sokaktan ayrışmasını sağlamak üzere de kullanılıyor. Ev hissini vermek üzere seçtiğimiz detaylardan biri de, üst katta bulunan antika kuzine oldu. Zamanında bu tür büyük sobalarla ısıtılan bu köşkün tarihine de bir selam vermek istedik. Kuzinenin arkasında ahşap oyma üzeri lake paneller kullandık. Aynı bölümde konumlandırdığımız, eski sedirlerin modern biçimde stilize edilmiş bir versiyonu olan tek parça deri koltukla bu alanı tamamladık.

 

Any’deki tüm mobilyalar özel olarak tasarlandı ve üretildi. Masalarda çok sevdiğimiz Carrera mermerini, koltuklarda deriler ve kumaşları beraber kullandık. Farklı formlardaki oturma grupları ile farklı ihtiyaçlara seslenen ve birbirinden ayrılan dinamik köşeler yarattık. Tabureleri tasarlarken şampanya mantarlarından ilham aldık.

 

Üst katta yer alan büyük masa, Any’deki en sevdiğimiz parçalardan biri. Tam 5.5 metrelik bu devasa meşe masa, yerinde imal edildi. Bir şölen masası hissiyatı veren bu özel parçayı; toplantılar, kutlamalar ve büyük buluşmalara ev sahipliği yapması için kurguladık. Masanın üzerinde yer alan çeşitli objelerin tamamını antikacılardan topladık.

 

Mekana girince en çok dikkat çeken yerlerden biri olan büyük bar bölümünü tasarlarken, metal ve ahşabı beraber kullandık. Eski bir kasa hissi veren bu tasarımka, brutal, güçlü ve sofistike bir duruş yakalamayı hedefledik.

 

Any’nin logosu da yine Grafik Tasarım ekibimizce hazırlandı. Hep söylediğimiz gibi, bir mekanın tüm tasarım ihtiyaçlarını topyekün bir bakış açısıyla ele almayı ve üstlenmeyi çok seviyoruz!

Ne Zaman?

2014

Ne?

Mimari proje ve uygulama & kurumsal kimlik

Nerede?

Arnavutköy, İstanbul

Category
Projeler