No3 @ Instagram

© 2020 No:3 Design. Tüm hakları saklıdır.

Proje Hakkında

1996’da Türkiye’ye geldiğinde çok sevilen ancak 9 sene önce çekilen ünlü Amerikan restoranı TGI Fridays’in Suadiye’de açılan şubesinin proje ve uygulamasını No:3 Design ekibi olarak üstlendik.

 

Fridays gibi zincir mekanları projelendirirken elbette marka tarafından belirlenen bir tasarım rehberine göre davranıp bazı unsurlara yer vermek gerekiyor. Fridays’in tasarımını buna göre şekillendirirken, mekana ve İstanbul’a uygun olarak bazı unsurlar eklemeyi de ihmal etmedik. Son yıllarda diner duruşunu korurken biraz daha pub ve bar kısmını da güçlendiren Fridays’i Suadiye’ye taşırken bunu göz önünde bulundurduk. Mekanın girişine markanın geçmişine göz kırpan antika uçak koltukları yerleştirdik ve üstüne bir pervaneli uçak modeli koyduk. Amerikan kültürünün önemli bir parçası olan ve markanın sahiplendiği beyzbol unsurlarını mekana taşıdık; beyzbol toplarından bir bayrak ve beyzbol sopalarından iç içe geçen bir İstanbul-New York silüeti oluşturduk.

 

Yuvarlak hatlı localara yer verirken, masalarda ağaçları ham formuyla tuttuk ve kırmızı epoksiden çizgiler ekledik. Bu fikrimiz marka tarafından çok beğenildi ve dünyadaki diğer Fridayslerde de uygulanmak üzere marka tasarım rehberine eklendi, bu da bizi çok sevindirdi! Özellikle New York ile özdeşleşen tuğla duvarları bolca kullanırken, bu duvarlarda Amerikan kültürünü yansıtan illüstrasyon ve afişlere de bolca yer verdik, eski bir uçak pervanesini de mekanın en dikkat çeken masasının üstüne yerleştirerek vintage bir duyguyu içeriye taşıdık.

 

Fridays’in zaman içinde bar ve pub yönüne verdiği önemin artmasından ötürü, bar mekanın en önemli bölümlerinden biriydi. Barın ön cephesinde eski Amerikan tavan fayanslarının replikalarını kullandık. Deri bar sandalyeleri ile güçlendirdiğimiz bara bir de antika bir yazar kasa yerleştirdik, böylece hem modern hem de eskiye göz kırpan bir alan yaratmış olduk.

 

Fridays’in tuvaletleri için Amerikan barlarında görmeye çok alışık olduğunuz davullardan lavabolar tasarladık, bu yaratıcı lavabolar kısa zamanda mekanın en sevilen unsurlarından biri haline geldi. Marka tarafından çok sevilen bu fikrimiz de yine tasarım rehberine eklendi, birkaç yıl içinde başka ülkelerdeki Fridays’lerde de karşınıza çıkacak.

 

Fridays’in dış mekanında ise markanın rengi kırmızıya bolca yer verdik. Kırmızı-beyaz çizgileri çiçeklik bölümünde kullanırken, siyah demir doğrama ile bir loft havası yarattık ve tuğla duvarları dış alana da taşıyarak cepheye de bir New York esintisi katmayı amaçladık. Fridays’in şehre dönüş yolculuğunun bir parçası olabildiğimiz için çok mutluyuz.

Ne Zaman?

2020

Ne?

Mimari proje ve uygulama

Nerede?

Suadiye, İstanbul

Category
Projeler